A húsvét egyik elengedhetetlen része a kalács. A kenyérhez hasonlóan szintén nem egy bonyolult dolog. Aki attól fél, hogy csavargatás (fonás) rosszul sikerül és azért nem kezd bele, ne tegye! Ez nem egy vizsga feladat. A lényeg, hogy mi magunk készítjük.
Nálunk hagyományosan főtt sonka, hímes tojás, retek, saláta, újhagyma és orosz zöldségsaláta volt az asztalon, ami egy kocsonyás majonézes tejfölös keverék. No, igen. Ez nem a gasztronómia csúcspontja, de gyerekkoromról maradt.
Tegye fel a kezét, aki szintén édes kaláccsal eszi húsvétkor a sonkát! Számomra ez a természetes, mégis vannak emberek, akik nagyon furán néznek rám, ha erről beszélek. Szerintem pedig nagyon jó párosítás.
Limara neve kikerülhetetlen, sőt mondhatni a legelső, ha a bolti kenyér és péksüteményeket elhagyva házilag szeretnénk elkészíteni ezeket. A recept tőle van és semmit se kellett variálni, mert működik. Sokszor van, hogy kipróbálok recepteket, amit aztán jó párszor korrigálni kell, hogy tényleg fogyasztható legyen. Limarának több receptjét próbáltam a hamburger zsemlén át, az aranygaluskáig és mindegyik úgy jó, ahogy van.
Hozzávalók:
- 1 dl tej
- 2 dkg friss élesztő
- 50 dkg liszt
- 1 egész tojás
- 1 tojás sárgája
- 2 dl habtejszín
- 3 ek cukor
- Csipet só
- Opcionálisan mazsola
- + 1 tojás a kenéshez
Elkészítés:
Langyosítsunk fel 1 dl tejet, adjunk hozzá egy kiskanál cukrot, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Vigyázzunk, hogy ne legyen meleg a tej, mert megöli az élesztőgombákat, ami nélkül nem fog megkelni a kalácsunk. 10 perc alatt szépen felfut az élesztő. Ami annyit tesz, hogy egy habos képződmény alakul ki.
Addig mérjük ki és szitáljuk át a lisztet. Persze szitálás nélkül is lehet, de ezektől az apró trükköktől lesz igazán finom a végeredmény. Úgyhogy sose legyünk lusták!
A kezünkkel formázzunk mélyedést a liszt közepébe, és szórjuk bele a csipet sót, 3 kanál cukrot, majd adjuk hozzá az egész tojás és egy tojás sárgáját. Ezután a 2 deci habtejszín, végül a felfuttatott élesztő. Én nagyon szeretem a mazsolás kalácsot, ezért mindig szoktam bele tenni. Ehhez egy fél pohár mazsolát beáztatok vízbe 10-20 percre, majd hozzáadom az összetevőkhöz.
Ezután dolgozzuk össze a kezünkkel, majd lisztezett deszkára borítsuk és kezdjük el gyúrni. 10-15 perc szükséges, míg a tésztánk selymes, ruganyos, puha állagú lesz. Formázzunk belőle gombócot és takarjuk le kendővel 30-40 percre.
Miután megkelt 6 egyenlő részre vágjuk fel. Egyenként gyúrjuk át lágyan, és megint formázzunk kis labdákat. Hagyjuk megint pihenni őket, de elég 10-15 perc.
Fogjunk meg egy tésztát, nyomkodjuk ki belőle a levegőt, majd finoman kezdjük el sodorni, mint ahogy gyerekkorunkban a gyurmát. Mindegyiket nyújtsuk egyforma hosszúra, és már csak a fonás van hátra.
Én a hármas fonást szeretem, egyrészt egyszerűbb, másrészt két kalács is kijön így.
Egyszerűen csak megfogunk három kinyújtott tésztát, a végüket összecsippentjük, és elkezdjünk keresztbe rakosgatni. Mikor a végére érünk, azt is összecsippentjük.
Ezután rakjuk a tepsire a kalácsunk, verjük fel a tojást és kenjük le, majd hagyjuk pihenni 30-40 percig.
Melegítsük elő a sütőt 170 fokra, kenjük le újból tojással, majd süssük körülbelül 40 percig.
Ha tehetjük, akkor vegyünk vagy házi sonkát, vagy füstölt sonkát vegyünk, de semmi esetre se előre pácolt, meg kötözöttet. A kalács készítése alatt főzzük meg, és garantáltan finomabb lesz, mint a különböző tuningolt, gyorspácolt, füstaromás társai. Én egy ideje már a tormát is magam készítem. Pár perc alatt megvan, és nem kell bele tartósító, ilyen olyan szabályozó, se semmi. Egyszerűen csak megpuculom a tormát, lereszelem kistálkába, majd egy kanál ecetet, sót, és cukrot keverek hozzá. Hagyom állni, és kész is a házi torma.
Dani
A fotók Olympus Pen-F fényképezővel készültek.
Iratkozz fel a youtube csatornámra, hogy elsőként értesülj az új receptvideókról!
Kövess facebook-on vagy instagramon még több fotóért és receptért!