Pagoda karfiol, amit a külföldiek római brokkolinak hívnak. Hogy van ez?
Erről a különleges zöldségről párszor láttam képet az interneten, de itthon szinte sehol se lehet kapni. Nem is csoda, hiszen darabját majdnem 1000 Ft-ért árulják. Ennek oka egyedül a gyönyörű küllemében keresendő, mintsem az ízében, vagy szuper egészséges hatásában. Íze a közönséges brokkoli és karfiol keveréke. Én inkább utóbbihoz hasonlítanám, viszont külleme tényleg brokkolis. Talán ezért a névkeveredés. Ám a magyar nyelv csodálatos, hiszen ez valójában egy kis pagoda, amit napokig nézegettem és fotóztam, mielőtt nekiálltam volna elkészíteni. Ez a geometriai csodának is beillő zöldség fraktálokból tevődik össze, ami véget nem érőnek tűnő formákból áll. Nos, ez a gyönyörűség volt leértékelve a Lidl-ben ünnepek alatt. Gondolom mindenki a virslit és a töltött káposztának valót vásárolta. A bolt pedig félt, hogy nyakukon marad, így leárazták.
Hozzávalók:
- 1 fej pagoda karfiol
- 2 ek vaj
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 ek hajdina liszt
- 4 dl tej (vagy tejszín)
- 100g közepesen lágy sajt
- 2 szelet szárított kenyér darálva (vagy zsemlemorzsa)
- 5-6 db aszalt paradicsom
- kis tálka kesudió
A karfiolt megmostam, majd felvágtam. Adja magát, hogy a kis fejeket vágjuk le a nagy törzs részről. Annál apróbbra nem is kell. Tényleg olyan, mintha egy karfiollal dolgoznánk. Bár, ha az ember, még nem dolgozott karfiollal, akkor nem tudja milyen. No de rakjuk félre az eszmefuttatást a kezdő háziasszonyok és urak gondjairól és koncentráljunk a szépséges karfiolunkra. Lábasban zöldségpárolót használva 10 perc alatt puhává fő. Eközben elkészítem a sajtszószt. Két nagy kanál vajat melegítek, majd egy gerezd fokhagymát beleaprítok. Ezután jön két kanál hajdinaliszt. Kis kavargatás után apránként hozzáöntöm a tejet. Lehet tejszínnel is, de nekem épp volt felbontva tej, gondoltam miért ne? Lépésenként keverem el, hogy ne egy nagy csomóval dolgozzak. Végül belereszelem a sajtot és kész is a szósz.
Ezután egy jénai vagy egyéb sütésálló tálba helyezem a megpárolt karfiol egy részét, majd nagyon öntöm a fele szósszal. Ezután a darált kenyeret, vagy zsemlemorzsát rászólom, majd ismét rétegezek. Végül az apróra vágott aszalt paradicsom és kesudiót egy jó nagy adag reszelt sajt kíséretében a tetejére szórom.Sütőben 180°-on 40 perc alatt kész. Persze minden sütő más, figyeljük mikor pirul! Ha már aranybarna, biztosak lehetünk benne, hogy elkészült.
Dani
A fotók Olympus Pen-F fényképezővel készültek.
Iratkozz fel a youtube csatornámra, hogy elsőként értesülj az új receptvideókról!
Kövess facebook-on vagy instagramon még több fotóért és receptért!