Nem vagyok túl öreg, de emlékszem, mikor még 70 Ft volt a kenyér a kisboltban. Arra is emlékszem, mikor 100-120 Ft lett. Pedig akkor is gyerek voltam még, mégis olyan drágulásnak fogtam fel és hüledeztem, hogy miért ennyi. Most már 300-400 Ft-ba kerül egy közepes minőségű fél kilós kenyér. Hagyományos bolti kenyeret, nem is tudom mikor vettem utoljára. Sőt, belegondolni, hogy valaha vettem ilyeneket. Na jó. Lehet régen azért jobb volt egy fokkal. A mai kenyerekre ránézni borzalmas. Ami meg jobbnak néz ki, annak tényleg olyan ára van, hogy pislog az ember. Egyedül meg fél kiló is lassan fogy el. Sokszor egy hét alatt se, és ha elfelejtem megenni, akkor vagy kuka, vagy ha észbe kapok akkor kiszárítom és lesz belőle prézli.
Legtöbbször inkább gyökérkenyeret, meg ciabatta féleséget veszek, vagy kiflit. A Lehel piacon van egy pékség, ahol kicsit édeskés, tejes kiflit árulnak, nem is drágán. Nem az van, hogy beleharap az ember, és porlad, hanem az a foszlós fajta, amit élvezet enni.
Kenyeret viszont egyszerű csinálni. Persze a legjobb kovásszal, de ha az ember még nem családos, mint én, és nem is eszik minden nap kenyeret, akkor ez egy kicsit bajos ügylet, úgyhogy marad a sima vagy instant élesztő. Még így is fényévekkel jobb eredményt kapunk, mint a bolti.
A Lidl-ben nemrég akciós volt többféle Bio liszt. Bár nem tudom mitől, bio egy liszt… Oké, értem én, hogy nem kezelik, meg ilyesmi, de ez inkább a kóbor apácák megtévesztésére szolgál.
Vettem egy teljes kiőrlésű és egy félfehér lisztet.
Tettem velük egy kísérletet, melyik hogyan viselkedik, és mi lesz a különbség. Így egy időben két kenyeret gyúrtam és sütöttem.
Hozzávalók 1 kenyérhez:
- 250g liszt
- 2-3g instant élesztő
- 3-4 nagy csipet só
- 1.8-2 deci langyos víz
Mindkét lisztből kimértem 250-250 grammot. Ha valaki családra süt, bátran duplázza az adagot. Hozzá adtam mindkettőhöz 2 gramm élesztőt és a sót. Majd apránként elkezdtem hozzá önteni a vizet. Viszont érdekes megállapítást tettem. Míg a teljes kiőrlésű felvett 2 deci vizet, addig a félfehér 1.8 decinél már kezdett nagyon folyós lenni. Így még pici lisztet utána hintettem.
Egy estét hagytam őket kelni, majd másnap reggel maximális hőfokra csavartam a sütőt, beraktam a öntöttvas pecsenyesütőm, megvártam míg felmelegszik és beleraktam a két kenyeret. A félfehér jóval lágyabb volt és így kicsit szét is terült.
Fedővel 20 percet sültek kb. 220-250 fokon, majd további 30 percet 200 fokon. Ellenőrizzük le, ha egy hústűt, vagy bármi éles tárgyat beleszúrunk és nem lesz ragacsos a kihúzás után, a kenyerünk elkészült.
Mindkettő finom, de a teljes kiőrlésű markánsabb, karakteresebb ízű.
Nincs sok munka vele, a dagasztás 10-15 perc. Éjszaka megkel, utána már csak 1 órát kell várni, hogy kisüljön. 200 Ft-ból megvan és a saját kenyerünket ehetjük, mindenféle adalékanyagtól mentesen.
Készíthetünk hozzá avokádó krémet, amit egyszerűen csak felvágunk, meghámozunk, majd villával összetörjük. Sózzuk borsozzuk és egy gerezd fokhagymát belenyomunk. Ha egy kis citromlével megbolondítjuk, lassabban oxidálódik és egy kis vibráló ízzel is megdobja.
Dani
A fotók Olympus Pen-F fényképezővel készültek.
Iratkozz fel a youtube csatornámra, hogy elsőként értesülj az új receptvideókról!
Kövess facebook-on vagy instagramon még több fotóért és receptért!